اختلال وسواس OCD چیست؟ و چطور گرفتار OCD نشویم؟

اختلال وسواس OCD  چیست؟

اغلب مردم درباره اختلال وسواس OCD   یا اختلال در  تصمیم گیری، شنیده‌اند. این اختلال دقیقا شبیه شرایطی است که جک نیکلسون درکمدی موزیکال “بهتر از این نمیشه” داشت و به خاطر بازی درخشانش برنده اسکار و گلدن گلوب شد. در حقیقت، OCD بسیار رایج تر از آن است که به نظر می‌آید. این اختلال به طور مستقیم از هر 40 نفر یک نفر را درگیر خود کرده است.

اما این همه‌ی ماجرا نیست. آنچه بسیار شوک برانگیز است آمار کودکانی است که به این اختلال مبتلا هستند. طبق آنچه Tamar Chansky در کتاب خود با عنوان “چطور کودک خود را از اختلال وسواس OCD نجات دهیم”ذکر کرده است، بر پایه گزارش مرکز” OCD and Anxiety”  بیش از میلیون‌ها کودک در آمریکا از این اختلال رنج می‌برند. به طور دقیق‌تر از هر صد کودک بین سنین 2 تا 10 سال یک نفر در آمریکا به  OCD مبتلا است.

بزرگسالان مبتلا به اختلال تصمیم‌ گیری به طور معمول از مشکل خود خبر دارند. آن‌ها می‌توانند  رفتارهای وسواسی و سالم خود را از هم تفکیک کنند که به نوعی اولین گام در جاده بهبود است. اما کودکان به دلیل کمبود تجربه زیستی و البته عدم خودآگاهی کامل نمی‌توانند این تمایز ظریف را پیدا کنند. زمانی که کودکان رفتارهای تکراری و وسواسی مثل شستن بیش از حد دست‌هایشان انجام می‌دهند مضطرب می‌شوند، خجالت می‌کشند و تصور می‌کنند دارند دیوانه می‌شوند.

از جهت دیگر، این کودکان به حدی مساله را خجالت آور می‌دانند که مثل افراد بالغ می‌توانند به راحتی آن را با کسی در میان بگذارند یا درباره‌اش صحبت کنند. درست به همین دلیل است که بزرگترها باید درباره نشانه‌های این اختلال علم کافی داشته باشند تا به عنوان پدر و مادر بتوانند کودک خو را راهنمایی کنند و قدم به قدم در مسیر بهبود به او یاری برسانند.

تشخیص اختلال وسواس OCD

اختلال وسواس OCD دقیقا چیست؟ چانسکی عقیده دارد درون مغز یک “خطای مغزی” رخ می‌دهد که منجر به این اختلال می‌شود به این صورت که مغز پیام‌های اشتباهی را به طور مداوم دریافت می‌کند. پیام‌هایی مانند “شعله گاز هنوز روشن است” و یا ” کلی میکروب وحشتناک روی دسته تلفن جا خوش کرده‌اند” . همین پیام‌ها باعث می‌شوند تا فرد به طور مکرر کارهایی تکراری مانند چک کردن بیش از حد شعله گاز را انجام دهد. در واقع افراد مبتلا نمی‌توانند صدای مغز خود را خاموش کنند و درون یک چرخه بی‌پایان تکرار مکررات می‌افتند.

خبر خوب این است که اختلال تصمیم گیری، هم در کودکان و هم در بزرگسالان، به میزان زیادی قابل درمان است. بیشتر مبتلایان می‌توانند با آموزش ذهن خود از ارسال پالس های غلط به مغز جلوگیری کنند. اما چطور می‌توانید بفهمید که کودکتان به این اختلال مبتلاست؟ چون بچه ها استعداد عجیبی در پنهان کردن نشانه‌ها دارند مخصوصاً زمانی که خجالت می‌کشند و یا می‌ترسند.

آنچه والدین باید انجام دهند ایجاد امنیت روانی برای کودک و در عین حال دقت کردن به بروز احتمالی نشانه های زیر است:

 • وسواس:حساسیت بیش از حد به آلودگی، نگرانی زیاد درباره وجود میکروب ها، بیماری‌ها و مسمومیت
 • آزار رساندن به خود و بقیه:ترس غیرمعمول از تصادف و یا تمایل به زخمی کردن خود و دیگران با ابزاری نظیر چاقو
 • وسواس تقارن:تمایل به داشتن وسایلی که تقارن دارند و یا چیدن تمام لوازم به شکل قرینه.
 • شک:شک داشتن به توانایی لازم برای انجام کارها (عدم اعتماد به نفس)
 • وسواس به اعداد:چیدن اعداد مشخصی کنار هم برای برنامه‌ریزی بدون اینکه هیچ تناسب معنی داری به وجود بیاورند.
 • تعصب مذهبی:داشتن عقاید خشک مذهبی و پایبندی به اصول موهوم درباره زندگی پس از مرگ و اخلاقیات.
 • احتکارکردن:جمع آوری اشیاء بی‌مصرف نظیر روزنامه‌های قدیمی و یا غذاهای بی استفاده.
 • تمایلات جنسی غیرمعمول: داشتن تفکرات وسواسی درباره رفتارهای جنسی
 • وسواس نظافت : مثل شستن بیش از حد دست ها و یا مسواک زدن تا حدی که لثه به خون بیافتد.
 • وسواس چک کردن: بررسی قفل در بیش از چند بار برای اطمینان پیدا کردن از بسته بودن
 • شمارش: شمردن قدم ها هنگام راه رفتن، اصرار به انجام دادن کاری طی دفعات مشخص
 • وسواس تکرار: انجام کارها بی‌معنی به طور مکرر تا وقتی که احساس کنند کار درست به اتمام رسیده است. دوباره انجام دادن کاری که به طور کامل تمام شده مانند پاک کردن مداوم کلمات از صفحه تا حدی که ورق پاره شود.
 • عبادت بیش از حد: زمان زیادی را برای تکرار ذکر و عبادت صرف کردن.

هانا بهرامی

تحریریه شناخت مگ

Previous «
Next »

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *