حافظه کوتاه مدت و حافظه بلند مدت

حافظه کوتاه مدت و حافظه بلند مدت

حافظه کوتاه مدت و حافظه بلند مدت

در مطلب قبلی با انواع حافظه حسی آشنا شدیم.گفتیم که هر آنچه از طریق حواس پنج گانه ادراک می کنیم وارد بخشی از حافظه ما می شوند. اما اینکه چه مدت زمانی در ذهنمان فعال بمانند قاعده دیگریست که کاملا به خودمان بستگی دارد. اگر بخواهیم حافظه را بر اساس پایایی تقسیم بندی کنیم می توان آن را به دو دسته حافظه کوتاه مدت و حافظه بلند مدت دسته بندی کرد.

آنچه در مورد مفهوم حافظه بهتر است بدانیم این است که وقتی از حافظه حرف می زنیم در واقع از یک الگوی روانشناختی حرف می زنیم که در افراد به صورت متفاوت عمل می کند. این الگو مثل اجزای قابل لمس مغز و یا بخش هایی که می توان آن ها را مورد آزمایشات عینی قرار داد نیست. ما با مفهومی طرف هستیم که تنها بر اساس  مدل سازی شکل گرفته است.

بیایید برای ساده تر شدن مساله این مفاهیم را جداگانه مورد بررسی قرار دهیم.

حافظه کوتاه مدت:

حافظه کوتاه مدت،تقریبا همان حافظه حسی ست. وقتی می خواهید شماره تلفنی را حفظ کنید از چند طریق مختلف عمل خواهید کرد. مثلا تصویر ارقام را به ذهن می سپارید یا الگوی مشخصی برایش در نظر می گیرید .

حتی در مواردی می توانید ریتم اعداد را به ذهن بسپارید! اما این شماره تلفن فقط سی ثانیه در ذهن شما باقی می ماند. ترتیب به یادآوری سریع  بر عهده حافظه کوتاه مدت ماست. حافظه کوتاه مدت را حافظه فعال هم نام گذاری کرده اند.

حافظه کوتاه مدت توانایی ذخیره سازی،دسته بندی و بازیابی 5 تا 9 المان متفاوت را دارد که بسته به سن و رشد روانشناختی افراد متغیر است. اما آیا همه چیز را می توان با استفاده از حافظه کوتاه مدت فرا گرفت؟ آیا تمام مواردی که باید به یاد آوریم در حافظه کوتاه مدت ما ذخیره می شوند؟

قاعدتا پاسخ منفی ست. ما برای یادگیری ،به یادآوری و عملکرد صحیح بر اساس آن به نوع دیگری از حافظه نیاز داریم که آن را حافظه بلندمدت می نامیم

حافظه بلند مدت:

حافظه بلند مدت در واقع نوع تغییر یافته و تقویت شده حافظه کوتاه مدت است. در حافظه بلند مدت ما هر انچه از طریق حافظه حسی به حافظه کوتاه مدت تبدیل کرده ایم را تقویت می کنیم و گوشه ای از ذهن خود را به آن اختصاص می دهیم.

حافظه بلند مدت مدل دیگری از انواع حافظه است که تنها از طریق تکرار و تمرین به وجود می آید.

اولین باری که دوچرخه سواری کردید را به یاد دارید؟یادتان می آید چطور توانستید بین رکاب زدن و گرفتن فرمان دوچرخه هماهنگی ایجاد کنید؟شاید جزییات آن را به یاد نیاورید اما حافظه بلند مدت شما جوری آن فرایند را به خاطر سپرده است که شما می توانید رکاب هر دوچرخه ای را به حرکت درآورید.

بنابر این حافظه بلند مدت،شکل تغییر یافته حافظه کوتاه مدت می باشد . اما این سوال همیشه مطرح است که چگونه می توانیم حافظه خود را تقویت کنیم؟گاهی خود من در به یادآوردن یک نام دچار مشکل می شوم؟

آیا هر نوع پرش ذهنی و عدم به یادآوری نشانه ای از فراموشی  ست؟ به این دست سوالات در مطالب بعدی پاسخ خواهیم داد. با شناخت مگ و بحث جذاب حافظه همراه باشید. امیدوارم  در این مقاله توانسته باشم زوایای اندکی از حافظه کوتاه مدت و حافظه بلند مدت را توضیح داده باشم.

هانا بهرامی

تحریریه شناخت مگ

Previous «
Next »

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *