تقویت حافظه ، پاشنه آشیل یادگیری

تقویت حافظه،پاشنه آشیل یادگیری

در مطالب قبلی با مفهوم حافظه و انواع آن آشنا شدیم. در این قسمت سعی دارم شما را با روش های تقویت حافظه و اهمیت آن در زندگی روزانه آشنا کنم.

ورزش و معاشرت

همه ما به تناسب اندام خود اهمیت می دهیم.روز هایی که ورزش می کنیم یا به پیاده روی در طبیعت می رویم حس شادابی بیشتری نیز داریم.این مساله به چند دلیل صورت می گیرد. اول اینکه با فعالیت بدنی هورمون هایی در مغز ما ترشح می کنند که باعث به وجود آمدن مسیرهای عصبی جدیدی در مغز می شود که ما را امیدوارتر،با نشاط تر و پر انرژی تر از قبل می کند.حالا فرض کنید شما فعالیت های منظم ورزشی خود را با دوستان و یا اعضای خانوادتان انجام دهید. معاشرت صحیح با افرادی که مورد علاقه شما هستند به سلامت جسمی شما کمک شایان توجهی خواهند کرد. لابد از خودتان می پرسید تمام اینها چه ربطی به تقویت حافظه دارد؟

باید بگویم همین الان شما با دوتا از بهترین روش های تقویت و بهبود حافظه آشنا شدید! بله،”ورزش کردن ” و ” معاشرت” از بهترین شیوه های تقویت حافظه و البته پیشگیری از بروز بیماری هایی نظیر الزایمر است.

رژیم حافظه

حافظه،شبیه به یک عضو زنده عمل می کند. اگربه آن رسیدگی نکنید در طول زمان و با بالا رفتن سن کند می شود و ممکن است شما را دچار مشکل کند.تغذیه،یکی از مهم ترین عواملی ست که بر تقویت حافظه موثر است. داشتن رژیم غذایی مناسب و همینطور استفاده از مواد غذایی خاصی که به بهبود عملکرد حافظه کمک می کنند باعث می شود خیالتان از بابت به یادآوری خاطرات خوب و همینطور یادگیری مطالب جدید راحت شود. خوردن مواد غذایی که حاوی آهن و روی هستند و همینطور مصرف شکلات تلخ بر تقویت حافظه موثراست. پس رژیم حافظه را فراموش نکنید.

یادگیری

یادگیری مهارت جدید یکی دیگر از روش های تقویت حافظه است. به طور مثال وقتی نواختن یک ساز را یاد می گیرید سیستم عصبی شما مسیرهای جدیدی می سازد که موجب تقویت سیستم عصبی و در نتیجه تقویت حافظه می شود. هنر،به هر شکل آن نه تنها بر حافظه بلکه بر دیگر جنبه های روانشناختی افراد تاثیر مستقیم دارد. بنابراین همیشه مهارت های جذاب و کاربردی را یاد بگیرید وتا هم از انجام دادن آن ها لذت ببرید هم حافظه تان را تقویت کنید.به یاد داشته باشید مهارت آموزی رمز داشتن حافظه قدرتمند است.

“تکرار” را “تکرار” کنید

حتما شما هم این جمله معروف را شنیده اید:شنا کردن را از طریق شنا کردن یاد بگیر!

بله،هرگز تاثیر تکرار را دست کم نگیرید. برای اینکه بتوانید زیر و بم یک کار را به طور اتوماتیک انجام دهید تنها روش رسیدن به آن فقط و فقط “تکرار” است. با تکرار مداوم یک مهارت،هرگز آن را از یاد نخواهید برد. برای تقویت این عادت،می توانید با چیزهای ساده شروع کنید. مثلا هر روز یک شعر جدید بخوانید و سعی کنید آن را به خاطر بسپارید.در طول روز سعی کنید شعر را از حفظ بخوانید.با این کار شما تمایل پیدا خواهید کرد تا مهارتی که دوستش دارید را بارها و بارها تمرین کنید.مدت زمان مشخصی برای تکرار در نظر بگیرید و هربار زمان انجام آن را طولانی تر کنید. با این شیوه نه تنها خسته نخواهید شد بلکه بعد از گذشت چند روز خواهید فهمید تا چه اندازه پیشرفتتان قابل توجه بوده است و همین کار انگیزه شما را افزایش می دهد.

تقویت حافظه، بر تمامی جنبه های زندگی ما چه به طور مستقیم و چه به طور غیر مستقیم اثر می گذارد. پس پیشنهاد می کنم برای آن برنامه طولانی مدت داشته باشید. امیدوارم این مطلب توانسته باشد روش های کاربردی و مناسبی را برای شما عزیزان مرور کرده باشد شاد و پیروز باشید.

هانا بهرامی

تحریریه شناخت مگ

Previous «
Next »

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *