مدیتیشن در یوگا

مديتيشن در يوگا

یوگا ورزشي است كه از شرق آسيا و مناطق هند وچين سرچشمه گرفته و به معني وحدت جسم و جان است، بعضی آنرا وحدت نیروهای بیرونی و درونی یین و یانگ یا انرژیهای مثبت و منفی می دانند. و مدیتیشن در یوگا بخش مهمی از این ورزش است.

ابوریجان بیرونی از اولین کسانی است که کتاب باتانجالی (یکی از اساتید بزرگ یوگا ) را به زبان عربی ترجمه کرده است یوگا را راهی برای خلوص نفس و خلوص تن می داند . قدمت یوگا را بین 2 تا 15 قرن قبل از میلاد تخمین زده اند.

مهمترین قسمتهای یوگا عبارت است از:

تمرینهای تنفسی، تمرکز، مدیتیشن، ریلکسیشن و تمرینهای بدنی یا آساناها.

در حال حاضر ميليونها نفر از مردم جهان مخصوصاً در اروپا و آمريكا و آسیا یوگا را به عنوان ورزش اصلي خود برگزيده اند.

البته اين گرايش عوامل مختلفي مي تواند داشته باشد ولي از مهمترين عوامل آن می توان به ماشيني شدن بيش از حد جوامع مخصوصاً در غرب و همچنين دوري از دين كه باعث ناهنجاريهاي زيادي مخصوصاً وجود استرسها و سردردها و غيره است اشاره‌کرد.. يوگا مي تواند در برطرف كردن اين عوارض بسيار مفيد باشد.

بیایید مدیتیشن در یوگا را بهتر بشناسیم.

مدیتیشن در یوگا

معاني زيادي براي مديتيشن نقل شده است كه بعضي از آنها گاهي قسمتي از مديتيشن هستند و يا شبيه به مديتيشن هستند ولي  از آنجا که نمي خواهيم به صورت تخصصي وارد اين مبحث شويم تمام معاني را درست فرض مي نمائيم و سعي مي كنيم تعريفي كلي از مديتيشن در ذهن شما تداعي گردد.

تمرکز فکرکه در زبان انگلیسی به آن مدیتیشن””Meditation گفته می شود به معنای معطوف ساختن توجه و قوه ادراک به یک چیز واحد و ثابت است بطوریکه شخص تمام حواس خود را از محیط پیرامونی قطع کرده، بسوی هدف مورد نظر جلب نماید.

بعضی از معاني که برای مدیتیشن گفته شده عبارت است از: تفكر مثبت، مراقبه، خلاء ذهني، ذن، تعمق، آرام كردن ذهن، تمركز دروني،  تمركز روي چاكراها، افزايش انرژي حياتي، و غیره.

بطور كلي ذهن مانند اقيانوس مواجي است كه با وجود اين امواج ما نمي توانيم درست عمق آب را ببينيم.بنابراین بايد به وسيله اي ذهن را آرام كرد تا از تمام ظرفيت و توانايي آن استفاده كرد.

استادان هنرهاي رزمي، كساني را كه در هنر رزمي ديگري متبحر بودند به سادگي به شاگردي نمي پذيرفتند و يا با آنها شرط مي كردند كه ذهن خود را چنان خالي كنند كه گويي هيچ چيز از سبك قبلي به ياد ندارند تا بتوانند سبك جديد را ياد بگيرند.

حالا این سئوال مهم پیش می آید که هدف از مدیتیشن چیست؟

مدیتیشن در یوگا هدفهای متعددی را دنبال می کند ولی مهمترین هدف آن زندگی در زمان آن است.

آن به معني يك لحظه و مدت زمان بسيار كوتاه است.

شما بايد بتوانيد هر كاري را در زمان خود انجام دهيد نه در گذشته باشید و نه در آینده، و وقتي زمان آن کارگذشت ديگر به آن فكر نكنيد و به كار ديگرتان بپردازيد. همچنين در موقع كار مورد نظر تمام فكر و توان را روي آن كار متمركز كنيد، اين كار مي تواند كار بسيار مهمي باشد و يا كاري بنظر پيش پا افتاده مثلاً خوردن يك فنجان چايي.

يك رزمي كار متبحر بايد ذهن خود را طوري تربيت كند كه اگر ضربه اي خورد طي مدت بسيار كوتاهي (صدم ثانيه ) فكر خود را از آن ضربه خلاص كند تا بتواند با ذهن آزاد جلو ضربه دوم را بگيرد و يا ضربه را تلافي كند.

اين يك مفهوم از زندگي كردن در آن است.

در لحظه وارد آوردن ضربه جهت شكستن اجسام سخت علاوه بر استفاده از قانون فيزيك جسم و روح بايد در يك هماهنگي كامل قرار داشته باشند و در آن لحظه نبايد به چيز ديگري فكر كرد.

سعي كنيد در حالي كه كاري را انجام مي دهيد، كار ديگري فكر شما را مشغول نكند چون يا هر دو كار را انجام نمي دهيد و يا هردو كار ناقص مي شوند، سعي كنيد شما هم در زمان حال زندگي كنيد، نه در گذشته و نه در آينده مانند كودكاني كه بعد از دعوا چند دقيقه بعد همه چيز را فراموش كرده و شروع به بازي با هم مي كنند.(برای ما بزرگترها خیلی سخت است، چرا؟).

با اين توضيحات شايد تا حدودي مديتيشن و هدف از آن براي شما مشخص شده باشد، حالا مي توانيد در جاي خلوتي كه نور زيادي هم نداشته باشد با لباس راحتي به صورت لوتوس يا نيلوفر ( شكل زير ) بنشينيد و چشم خود را ببنديد و چند دقيقه اي امواج متلاطم ذهن خود را آرام كنيد.

اگر نمی توانید به صورت لوتوس شکل زیر بنشینید هر طور می توانید بنشینید، با توجه به اینکه قبلاً اشاره شد یوگا میخواهد بین روح و جسم یگانگی ایجاد کند شکل نشستن لوتوس را انتخاب کرده تا ستون فقرات در حالت طبیعی خود قرار گیرد، ضمناً در اين مرحله نوع نگاهداشتن دست مهم نيست.

مدیتیشن در یوگا

تمرين مديتيشن در یوگا :

1 – در حالتي كه گفته شد یا هر طور که می توانید بنشينيد و چشم خود را ببنديد و سعي كنيد فكر خود را بين دو ابروي خود متمركز كنيد . ( البته می توانید روی قلب خود و با جریان تنفس متمرکز شوید، اگر هم نتوانستيد فعلاً مشكلي نيست ).

2 – تنفس خود را منظم كنيد با يك ريتم هماهنگ تا كم كم آنرا فراموش كنيد.(مثلاً با دو شماره دم و با دو شماره بازدم).

3 – بگذاريد افكارتان آزادانه به هر چه مي خواهد فكر كند و به هر جا كه مي خواهد برود .

4 – مي توانيد با صداي خيلي آهسته يا در ذهن خود كلمه اي را تكرار كنيد.

5 – بعد از مدتي تمرين افكار مزاحم از ذهن شما بيرون مي رود و شما مي توانيد مانند كودكي صاحب ذهن آرام باشيد ( البته کار ساده ای نیست و به تمرین زیاد نیاز است ).

6 – مدت تمرين بستگي به خود شما دارد از 3 دقيقه تا 10 ساعت، ولي به هر حال هر چه مدت زمان تفكر مثبت شما بيشتر باشد نتايج بهتري را درك خواهيد كرد.

این تمرین مدیتیشن بود که به طور بسیار فشرده گفته شد.

خارج از بحث مديتيشن در یوگا ، ما زمانهاي زيادي را در زندگي تلف مي كنيم، حالا اگر يك ربع هم در گوشه اي بي سروصدا بنشينيد و چشم خود را ببنديد و  فكر كنيد هيچ كاري نداريد، هيچ كمبود و مريضي هم نداريد، هيچ غمي هم نداريد فقط بنشينيد و فكر كنيد:

تا حالا چه كرده اي؟ آيا راهي كه ميروي درست است؟ ميخواهي به كجا برسي؟و ….

ما در زندگي زياد داريم مي دويم لحظه اي هم بايستيم و ببینيم رو به مسير داريم مي دويم يا از مسير خارج شده ايم اگر از مسیر خارج شده باشیم هر چه سریعتر بدویم از هدف دورتر می شویم

برای شروع زندگی در زمان آن می توانید از نوشیدن چای یا خوردن میوه و غذا شروع کنید.

وقتی میخواهید چای را بنوشید از کامپیوتر و لپ تاب و گوشی فاصله بگیرید، حتی به تلویزیون هم نگاه نکنید فقط اگر در طبیعت هستید یا گل و گیاهی نزدیکتان است به آن نگاه کنید، تا بفهمید چه لذتی در این نوشیدن است.

اگر خواستید در مورد مدیتشن در یوگا بیشتر بدانید می توانید از لینک زیر در کافه بازار اپلیکیشن آموزش یوگای مرا که رایگان است بگیرید و روی گوشیتان نصب کنید، این اپلیکیشن را تا به حال حدود 4000 نفر نصب کرده اند و حداقل در دوسال اخیر در مبحث یوگا جزء اولویت اول تا پنجم بوده است.

https://cafebazaar.ir/app/ir.shenakht.yoga/?l=fa

برای رفتن به این لینک در کافه بازار کافی است موس را روی لینک فشار دهید.

غلامعلی کاظمی فرد

تحریریه شناخت مگ

Previous «
Next »

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *