وفاداری به برند یا مشتریان وفادار

برند وفادار یا مشتریان وفادار؟

امروزه، دنیای کسب و کار پویاتر و رقابتی تر از هر زمان دیگری شده و علاوه براین، جهانی شدن افزایش سرعت تغییرات محیط وشدت رقابت در فضای کسب و کارها را با خود به همراه داشته است. بنابراین، حتی اقدامات محلی نیز نیازمند تفکر در مقیاس جهانی هستند. در این شرایط، ارزش واقعی یک شرکت، دیگر در درون کالا و خدمات ارایه شده توسط آن نیست، بلکه باید آن را در ذهن مشتریان بالقوه و بالفعل بازار هدف خود جستجو نماید؛ زیرا مشتریان باید دلایل منطقی برای خرید محصولات داشته باشند باید نگاهی نو به وفاداری به برند داشت.

بدیهی است در این محیط پرتلاطم، مشتریان به یک راهنمای کلیدی برای تشخیص تمایز محصولات و خدمات عرضه کنندگان مختلف چه در سطح محلی و چه در سطح جهانی نیاز دارند و برند به عنوان چکیده ای از هویت، اصالت، ویژگی و تفاوت بهترین راهنما برای مشتریان امروزی است.

برندی که می تواند شامل حروفی از نام آن شرکت وباشد و یا تصویر از نوعی محصول و یا حتی می تواند نشان دهنده ی فرهنگ جامعه ای باشد

حال سوالی که طرح می شود این است که چه عواملی باعث می شود که مشتریان به برند کالا و یا خدمتی وفادار شوندو یا برندی به اعتماد مشتریانش وفادار باشد؟

«برند»

بیشتر ما چه از دید خریدار و یا فروشنده ، کم و بیش با واژه ی برند آشنا هستیم و یک تعریف لفظی هم در ذهن مان برایش ترسیم نموده ایم و می دانیم برند یعنی یک نام، عبارت، نشانه یا علامت ترکیبی از همه این ها که با هدف متمایز کردن یک کالا یا خدمت از سایر کالاها و خدمات یک فروشنده به کار گرفته می شود

وفاداری به برند

همان طور که در روزمره به افرادی لقب وفادار می دهیم و تعریفی برای وفادار بودن انسان ها برای خودمان ترسیم کردیم از دید مدیریتی هم وفاداری به برند بسیار نزدیک است به تعریف روزمره زندگیمان از وفاداری .

با توجه به این موضوع کسی را میتوان به یک برند وفادار دانست که در خریدهای متعدد خود در یک دسته محصول خاص، یک برند را به برندهای مشابه ترجیح می دهد. و در اولویت خرید خود قرار می دهد.

و برای موفقیت کالا یا خدمت یک سازمان این مشتریان وفادار بسیار با ارزش و سودمند هستند، چون حتی در صورت نداشتن قصد خرید با تبلیغ دهان به دهانی که انجام می دهند

یکی از مهمترین بازاریابان آن محصول یا خدمت محسوب می شوند. حال که با تعریف برند  و وفاداری به برند پرداختیم، در ادامه به بررسی 2 مورد از مسائلی که باعث ایجاد وفاداری مشتریان نسبت به برندها می شود می پردازیم.

  • کیفیت درک شده از برند

منظور از كيفيت درك شده درجه و ميزاني است كه مشتری در ذهن خود با بررسی شاخص هايي از قبيل ظرافت و زيبايي، جذابيت، كيفيت خوب محصولات، كيفيت خوب تركيبات به كاررفته در محصولات، كيفيت خوب ساخت، بي عيب بودن محصول، بادوام بودن، قابل اتكا و اطمينان بودن عملكرد برند، رفتار كاركنان و كيفيت خدمت رساني مورد سنجش قرار می دهد و نزد خودش امتیازی به برندی که استفاده کرده است می دهد. که این تحلیل یکی از مؤثر ترین عامل مهم در ایجاد وفاداری مشتری نسبت به برند محصولات ما و یا رقبا می شود.

  • رضایت مشتری از برند:

همان احساس مثبتی است که در هر فرد پس از استفاده از کالا و یا دریافت خدمتی در آن ایجاد می شود، اگر کالا یا خدمت دریافت شده از سوی مشتری، نیازها و انتظارات او را برآورده سازد، در او احساس رضایت و خشنودی می کند و در صورتی که سطح خدمت و کالا پایین تر از سطح انتظارات مشتری باشد، این امر به نارضایتی مشتری منجر خواهد شد.

حال باید از خود به عنوان یک ارائه کننده کالا و یا خدمت بپرسیم چه عواملی هستند که باعث ایجاد حس خشنودی و رضایت مشتری می شود که از برندی که ارائه می کنیم رضایت داشته باشد و در پی برطرف کردن عوامل مخرب که باعث ایجاد نارضایتی مشتری می شود بپردازیم. با همراه بودن ما در مقالات بعدی به پاسخ بسیاری از سوالاتتان در مورد برند خواهید رسید.

نویسنده: طاهره قیاسی

تحریریه شناخت مگ

Previous «
Next »

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *